HiFi Klubben

Hopp til innhold
Lokale tilbud Gjør et kupp på utstillingsmodeller, utgående produkter og overskuddslager fra alle butikkene våre Les mer

Sånn får du fet TV-LYD

Lyden er halve filmopplevelsen

Dagens ultraflate TV-er har en lyd som selv mobiltelefoner kunne skammet seg over. Med mindre du utelukkende ser nyheter på tegnspråk, synes vi du burde gjøre noe med det. Det kan faktisk gjøres både enkelt og billig.

Hos Hi-Fi Klubben feller vi en tåre når en fornøyd kunde forlater butikken med en flatskjerm i verdensklasse uten noe ekstra lyd. TV-ens egne innebygde høyttalere er nemlig ikke større enn ølkorker, og dét er en fornærmelse mot dagens utsøkte film- og konsertlyd.

Du trenger verken å være millionær eller tekonolginerd for å få ordentlig lyd fra TV-en din. Det er mange muligheter, så du finner garantert en løsning som dekker dine behøv. Her får du noen gode forslag, men du kan også se vår videoguide i toppen af artikkelen.

Lydplanke – enkelt og elegant

En lydplanke er en spesialdesignet høyttaler med innebygget forsterker, som du plasserer under TV-en din, enten hengende på veggen eller på et TV-møbel. Her får du alt du trenger i én pakke, og både design og tilkoblinger er laget for å matche en moderne, superslank TV.

Lydplanken er en rendyrket TV-høyttaler på godt og vondt. Du kan godt spille musikk på den, men både lydkvalitet og lydbilde blir etterlatt i støvet av en ordentlig stereo- eller hjemmekinoløsning. Noen lydplanker kan bygges ut med med trådløse bakhøyttalere for å gi surroundlyd, men det blir likevel ikke en ekte hjemmekino.

Fordeler med en lydplanke

 • Enkel og ofte økonomisk alt-i-ett-løsning
 • Designet for å matche moderne TV-er
 • Ypperlig til veggmontering, men kan også plasseres på hylle eller et møbel
 • Du kan styre lydstyrken med TV-ens egen fjernkontroll
 • Du kan få digital lydkvalitet fra TV-en
 • Du får minimalt med kabler å slåss med

Begrensninger med en lydplanke

 • Ikke i nærheten av ekte hi-fi-lyd, spesielt ikke til musikk
 • Ikke i nærheten av ekte surround, uansett hva produsenten lover
 • Begrensede tilkoblingsmuligheter

 

Se alle Hi-Fi Klubbens lydplanker her

 

 

Aktive høyttalere – enkelt, fleksibelt og økonomisk

Aktive høyttalere er tingen for deg som simpelthen vil ha god TV-lyd så enkelt og billig som mulig. Her er forsterkeren innebygd i høyttalerne, så du kan koble dem direkte til hodetelefonutgangen på TV-en (sjekk først at TV-en din har hodetelefonutgang – det er ikke en selvfølge i dag).

Du trenger ikke å gå høyt opp i pris for å løfte lyden fra TV-høyttalerne noe voldsomt. Noen aktive høyttalere har til og med innebygd Bluetooth, så du kan streame all musikken din trådløst fra smarttelefon, nettbrett, datamaskin m.m. 

Fordeler med aktive høyttalere

 • Svært enkel løsning uten separat anlegg
 • God stereofornemmelse på grunn av avstanden mellom høyttalerne
 • Låter bra både på TV-lyd og musikk
 • Du kan styre volumet med TV-ens fjernkontroll
 • Med en Bluetooth-modell kan du trådløst spille musik fra smarttelefonen din m.m.
 • Fås i mange størrelser, farger og prisklasser

Begrensninger med aktive høyttalere

 • Må vanligvis kobles til TV-en på den analoge hodetelefonutgangen (sjekk først at TV-en din har hodetelefonutgang – det er ikke en selvfølge i dag)
 • Kan se litt klumpete ut ved siden av en syltynn, vegghengt TV
 • Du må trekke en kabel mellom høyre og venstre høyttaler
 • Knøttsmå rabatthøyttalere fra databutikken kan ikke gi deg ordentlig TV-lyd
 Se alle Hi-Fi Klubbens aktive høytttalere her 

 

Stereoanlegget – et ordentlig hi-fi-valg

Det gode gamle stereoanlegget er en strålende løsning både til TV-lyd og musikk. Har du allerede et anlegg trenger du bare å plassere TV-en din mellom de to høyttalerne og trekke én enkelt kabel over til anlegget. Så har du oppgradert TV-lyden til luksusklassen. I dag har du mange muligheter for å finne en smart kombinasjon som både låter bra og ser bra ut. Og god stereo er helt klart å foretrekke fremfor dårlig surround. Det er verdt å ta med i betraktningen om du også synes musikk er viktig.

Fordeler med stereoanlegget

 • Strålende hi-fi-lydkvalitet både til TV, film og musikk
 • Utallige kombinasjoner til å matche din smak og dine behov
 • Du kan velge de høyttalerne du vil
 • Du trenger bare to høyttalere
 • Oppsett og betjening er enklere enn med en komplett hjemmekino
 • Noen nyere forsterkermodeller kan styres medfjernkontrollen til TV-en

Begrensninger med stereoanlegget

 • Du får ”bare” stereo – ikke surround
 • Ikke alle kombinasjoner er like kompakte eller elegante
 • Du trenger vanligvis en separat fjernkontroll til TV og anlegg (med mindre du kjøper en av forsterkerne som er forberedt til TV-fjernkontroller)
 • Du slipper ikke unna litt kabler
 • I noen oppsett kan du trenge en (rimelig) omformer fra digital til analog lyd
Se forslag til stereosystemer her

Hjemmekino – det absolutte klimaks

En hjemmekino med surround plasserer deg midt i begivenhetenes sentrum. Her er det bare å spenne fast setebeltet og nyte den fantastiske høyoppløste multikanalslyden fra Blu-ray og HD-spillkonsoller. Akkurat som på kino, men hjemme kan du pause filmen når naturen eller popcornposen kaller.

I mange systemer kan TV-en og receiveren i hjemmekinoen kommunisere med hverandre når de er koblet sammen med HDMI. Da kan du styre de viktigste funksjonene fra én fjernkontroll (f.eks. volum, av/på og play/pause). Det er en enorm fordel i hverdagen.

Fordeler med hjemmekino

 • Du får den fulle filmopplevelsen, akkurat som på kino
 • Utallige kombinasjoner til å matche din smak og dine behov
 • Du kan velge de høyttalerne du vil
 • Et godt surroundanlegg spiller også musikk i god hi-fi-kvalitet
 • Du kan ofte styre alle de viktigste funksjonene via én fjernkontroll
 • Du kan komme godt i gang for kostnaden av en god lydplanke

Begrensninger med hjemmekino

 • Oppsett og betjening kan gi noen utfordringer i starten. Noen nyere løsninger tilbyr imidlertid et enkelt brukergrensesnitt, trådløse bakhøyttalere og trådløs subwoofer, noe som gjør alt dette MYE lettere
 • Du må ha plass til minst 5 høyttalere pluss subwoofer
 • Du slipper ikke unna en del kabler – med mindre du velger en av de nyere løsningene med trådløse bakhøyttalere og trådløs subwoofer
 • Et stereoanlegg til samme pris låter bedre på musikk
Se forslag til hjemmekinosystemer her

Kom innom og opplev mer i din lokale Hi-Fi Klubben-butikk

Det er alltid fint å lese om hi-fi, og hjemmesidene våre er selvfølgelig verdens beste sted å gjøre det på. Men musikk handler tross alt om å få fet lyd servert i ørene. Stikk innom din lokale Hi-Fi Klubben-butikk, så gir vi deg ordentlig opplevelse!

Vi tror du vil like mer enn bare denne siden